Co?

Costa Blanca to nazwa turystyczna obszaru przybrzeżnego prowincji Alicante. Cały ten region jest w większości zdominowany przez specyficzny produkt zwany: słońce i plaża. To wybrzeże jest najchętniej odwiedzaną przez cudzoziemców częścią Hiszpanii. Dzięki dobrej jakości życia, przyjemnemu klimatowi i stabilności politycznej na tym wybrzeżu rozwinęła się turystyka drugiego domu.

Gdzie?

Obszar o którym mowa, rozciąga się od Pilar de la Horadada na południu aż po Denia na północy i składa się z ponad 200 km białych, piaszczystych plaż (stąd wywodzi się nazwa Białe Wybrzeże), zatoczek i malowniczych klifów. Benidorm i Torrevieja są uznawane za stolice regionu, ponieważ są one największymi ośrodkami turystycznymi tego fragmentu wybrzeża Morza Śródziemnego.

Jak?

Costa Blanca wiele zawdzięcza uprzywilejowanemu klimatowi, który sprawia, że utrzymuje się tu coś w rodzaju „stałej wiosny”, ze średnią temperaturą 18–20 °C, łagodnym wiatrem i słońcem świecącym ponad 3200 godzin rocznie. Jesienią i wiosną obszar ten bywa nawiedzany przez ulewne deszcze ale przez całe lato dominuje błękitne i prawie bezchmurne niebo.

Dlaczego?

Morze Śródziemne

Wschodnie wybrzeża Hiszpanii oblewane są ciepłymi i słonymi wodami największego morza zamkniętego na świecie. Piękne plaże, łagodny klimat oraz dobrze rozbudowana infrastruktura zachęcają setki tysięcy turystów do spędzenia wakacji na jego wybrzeżu. Choć turystyka powoduje znaczne zanieczyszczenie tego wspaniałego akwenu, olbrzymią powierzchnię dna morza porastają liczne gatunki alg, wodorostów i traw morskich tworząc istne podmorskie lasy. Fauna zamieszkująca w wodach Morza Śródziemnego charakteryzuje się również bogactwem gatunków ryb, gadów, ptaków i ssaków, z których około 30% to endemity.

Park Przyrody El Montgó

Rezerwat przyrody w pobliżu Denia charakteryzuje się obecnością największych klifów w regionie, które służą jako schronienie dla licznych ptaków strefy przybrzeżnej. Bogatemu dziedzictwu naturalnemu towarzyszą liczne stanowiska archeologiczne.

Denia

Stolica regionu Marina Alta jest obecnie nowoczesnym i kosmopolitycznym miastem cieszącym się dużym zainteresowaniem turystów ze względu na wysoką jakość swoich produktów i szeroką ofertę. Rybołówstwo jest dla miasta najważniejszą formą działalność gospodarczej głównie dzięki produktowi markowemu czyli czerwonej krewetce. Denia została wybrana przez UNESCO jako kreatywne miasto gastronomii, uznając w ten sposób tradycję lokalnej kuchni i kultury. Również kilka lokalnych festiwali jest uznanych oficjalnie za dziedzictwo turystyczne.

Calpe

Calpe to nadmorskie miasteczko słynące z plaż, takich jak Arenal-Bol. Niedaleko znajdują się rzymskie łaźnie Baños de la Reina, które obejmuje baseny morskie wyryte w kamieniu. Na wschodnim przylądku znajduje się skała zwana Peñón de Ifach u której podnóża położone są ruiny La Pobla de Ifac, średniowiecznego miasta otoczonego murami obronnymi. Symbolem miasta jest budynek zwany Czerwona Ściana, podobny do zamku, zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Ricardo Bofilla.

Turron z Jijona (Xixona)

Jest to typowy arabski deser spożywany obecnie na Boże Narodzenie, który był produkowany przez muzułmanów z miodu mieszanego z mielonymi migdałami. We wnętrzu prowincji Alicante wokół miasteczka Jijona u podnóża Peña Roja, od stuleci hodowano pszczoły dla pozyskania miodu i uprawiano w systemie suszy migdałowce. Długa tradycja tworzenia turronu sprawiła, że miasto to słynie z tego smakołyku na całym świecie.

Park Penyal d'lfac (Peñon de Ifach)

Park, utworzony przez duży przybrzeżny masyw wapienny wznoszący się do około 300 m npm. , który jest siedliskiem specyficznych endemitów botanicznych oraz zróżnicowanej awifauny położony w gminie Calpe

Altea

Malownicze miasteczko położone na stokach Sierra Gelada. Niebieska z białą dekoracją kopuła jego kościoła oraz wspaniały kompleks starego miasta ze stromymi i wąskimi uliczkami i wieloma punktami widokowymi są jednymi z symboli Costa Blanca i nadają prowincji wyjątkowy i niezapomniany urok.

Benidorm

Ze względu na ciepły klimat, wspaniałe plaże, różnorodność oferty rekreacyjnej i wysoką jakość hoteli, miasto, położone 50 km na północ od Alicante, jest wspaniałym centrum turystycznym wybrzeża Costa Blanca. Mała wioska rybacka około 100 lat temu rozpoczęła swoją transformację. Obecnie, znana jako Nowy Jork Morza Śródziemnego jest miastem z największą liczbą drapaczy chmur na metr kwadratowy w Hiszpanii. W Benidormie mamy nieograniczone możliwości rozrywki dla wszystkich grup wiekowych, narodowości, płci i gustów. Począwszy od wspaniałej plaży Playa del Poniente, spacerując po starym mieście, a kończąc zabawę w licznych tu parkach rozrywki (Terra Mitica, Acualandia, Terra Natura, Mundomar).

Źródła Algar

Malowniczy rezerwat przyrody z wieloma wodospadami, jeziorami, szlakami, naturalnymi basenami i terenem piknikowym jest odwiedzany przez tysiące turystów, szczególnie w gorące dni lata.

Nieśplik (nispero)

Drzewo owocowe zwane nieśplikiem bądź niełupką japońską, pochodzi z południowych Chin jest uprawiane masowo w rejonie Callosa de Ensarriá, gdzie ma zarejestrowany znak obszaru uprawy. Owoc można porównać do jabłka, ma wysoką zawartość cukru, kwasów i pektyn. Można go spożywać świeży, ale bardzo dojrzałe owoce są używane do produkcji pysznych ciast owocowych, puddingów, galaretek i syropów.

Alfáz del Pi

Ta gmina w pobliżu Benidorm w ostatnich latach plasuje się na pierwszym miejscu wśród miejscowości o najlepszym standardzie życia w prowincji. Turystyka była podstawą do urbanistycznego, społecznego i kulturalnego rozwoju miasta, gdzie ponad 30% mieszkańców to cudzoziemcy należący do 54 narodowości. Znajduje się tu również winiarnia Enrique Mendoza, gdzie produkuje się słynne wino Moscatel de la Marina z odmiany winogron aleksandryjskich uprawianych na przybrzeżnych, skalistych zboczach.

Villajoyosa

Jest historyczną i administracyjną stolicą Marina Baixa, a jej gospodarka zawsze związana była z rybołówstwem. Ten związek z morzem naznaczył historię i kulturę osady, ponieważ zagraniczny handel morski zaowocował rozwojem innej gałęzi gospodarki lokalnej ludnosci: produkcji czekolady. To właśnie tu znajduje się fabryka czekolady Valor, najlepszej w całej Hiszpanii.

Park przyrody Sierra Gelada

Park obejmuje ochroną całe pasmo gór i nieliczne wysepki: Illot de la Mitjana, Illot de Benidorm i Illots de l’Olla y la Galera oraz sąsiadujący z nimi akwen morski. Sierra Gelada charakteryzuję się niesamowitą rzeźbą terenu, która obejmuje gminy Benidorm, l’Alfàz del Pi i Altea, a na wybrzeżu tworzy klify o wysokości ponad 300 metrów

Alicante (Alacant)

Jako stolica, licząca ponad 300 000 mieszkańców, Alicante jest wielkim miastem oraz ośrodkiem usługowym i handlowym dla całej prowincji. Jednym z elementów charakterystycznych dla tego miasta jest zamek zwany Santa Bárbara, bardzo dobrze zachowany i stanowiący miejsce wielu wydarzeń społecznych i kulturalnych oraz deptak Esplanada zbudowany z czerwonych, czarnych i kremowych płytek imitujących fale. Place, ulice i charakterystyczne budynki starego miasta są pełne barów i kawiarni, które sprawiają, że nocą są świetnym miejscem wypoczynku i rozrywki w mieście. Port morski, lotnisko, szybka kolei oraz sieć autostrad stanowią, że Alicante jest dużym węzłem komunikacyjny dla całego regionu.

Park Przyrody El Fondo

Znajdujący się między miastami Elche i Crevillent pierwsze zagospodarowane mokradło o dużym znaczeniu dla tego terytorium, ze względu na występowanie tu znacznej liczby zagrożonych gatunków, które znajdują schronienie i odpowiednie siedliska dla swojej regeneracji. Ten park przyrodniczy jest typowym przykładem tego, jak działania antropogeniczne mogą sprzyjać i zwiększać powierzchnię bagiennych siedlisk wodnych, gdyż przekształcono tu starą lagunę morską w melioracyjny zbiornik regulacyjny.

Elche (Elx)

Jest to stolica całego regionu o nazwie Bajo Vinalopó i trzecie miasto Wspólnoty Walencji pod względem liczby mieszkańców. Historia, przyroda, plaże, kultura i tradycje przyciągają do tego nowoczesnego i dynamicznie rozwijającego się miasta. Ponad 200 000 drzew palmowych nadaje Elche wyjątkowości, stanowiąc jego symbol, a także wyróżniając najbardziej rozległy las palmowy w Europie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Santa Pola

W czasach starożytnych był to port pobliskiego miasta Elche i wraz z upływem czasu rozwinął flotę rybacką najliczniejszą na Morzu Śródziemnym. Bliskość morza determinuje po dziś gospodarkę, kulturę, gastronomię i tożsamość miasteczka. W zabytkowym centrum osady znajdują się niezwykłe budynki, takie jak Twierdza–Zamek lub ratusz oraz obszary rekreacyjne , na przykład park–deptak Glorieta.

Park Przyrody Salinas de Santa Pola

Dużym zainteresowaniem cieszą się lokalne solniska, o powierzchni 2500 ha, które są intensywnie eksploatowane, a mimo to przetrwały jako chronione przyrodniczo tereny podmokłe i ustanowione zostały Parkiem Przyrody.

Wyspa Tabarca

Jest to mała wyspa o powierzchni zaledwie 30 ha, zamieszkała wyspa Morza Śródziemnego położona około 8 km od portu Santa Pola. W starożytności nazwana została Isla Plana, ale w XVIII wieku zmieniła nazwę na obecną, pochodzenia arabskiego. W XIII wieku zbudowano tu pierwszy fort obronny, aby zapobiec zajęciu wyspy przez barbarzyńskich korsarzy. Obecnie cała wyspa jest zadeklarowana jako Zespół Historyczno-Artystyczny, który obejmuje między innymi mury obronny, dom gubernatora, kościół i latarnię morską. Wody otaczające wyspę zostały uznane za rezerwat morski ze względu na doskonałą jakość wody i dużą różnorodność biologiczną występującej tu fauny i flory. Obecnie głównym zajęciem mieszkańców jest turystyka, gdyż latem na wyspę przybywa około 3000 gości dziennie.

Guardamar del Segura

Nadmorskie miasto w regionie Vega Baja, gdzie znajduje się ujście rzeki Segura. Miejscowość znana jest również z lasu sosnowego, posadzonego tu na początku XX wieku, aby spowolnić postęp nadmorskich, ruchomych wydm. Stanowiska archeologiczne potwierdzają długą historię tego miasta, które przeszło przez rządy Rzymian, Fenicjan i Arabów. Nad miastem wznoszą się ruiny starego zamku pochodzenia arabskiego, odbudowanego w XVI wieku i ostatecznie zniszczonego niemal w całości podczas trzęsienia ziemi w 1829 roku.

Torrevieja

Stare, nadmorskie wieże strażnicze nadały nazwę temu miastu oraz stanowią jego symbol. Sól i morze to nierozerwalne elementy, które wyznaczyły historię Torrevieja. Solniska, najważniejsze w Europie, oraz port ukierunkowany na eksport soli oraz produktów rolniczych kultywowanych w Vega Baja, przyczyniły się do rozwoju tego miasta. Turystyka drugiego domu oraz usługi, których to wymaga, konfiguruje obecne miasto i zamienia je w wielkie kosmopolityczne centrum olbrzymiej imigracji.

Konkurs Habaneras

Jest to prestiżowy konkurs śpiewu w którym konkurują chóry krajowe i zagraniczne, zadeklarowany jako impreza o Międzynarodowym Interesie Turystycznym. To hołd złożony żeglarzom z Torrevieja, którzy wyruszali na długie wyprawy morskie w celu utrzymania handlu z Kubą.

Park Naturalny Lagunas La Mata-Torrevieja

Nieco dalej na południe od miasta rozciąga się wspaniały park przyrody słonych lagun. Dzięki rozwojowi eksploatacji soli na tym obszarze, jest tu utrzymywany specyficzny ekosystem słonowodnej laguny, która charakteryzuje się intensywnym różowym kolorem wody i otoczona jest przez śródziemnomorski las z sosną carrasco w roli głównej.

La Mata

Jest to nadmorska dzielnica Torrevieja o ważnym znaczeniu turystycznym dzięki szerokim, piaszczystym plażom chronionym przez wydmy. Symbolicznym elementem La Mata jest stara wieża strażnicza obecnie przekształcona w punkt widokowy Torre del Moro. Miasto dało nazwę białemu winu z winogron merseguera produkowanemu zgodnie z tradycyjnymi procedurami rzemieślniczymi. W obrębie parku przyrodniczego znajduje się zaledwie 75 ha stuletnich winnic, które nie zostały dotknięte plagą filoksery w XIX wieku.

Orihuela Costa

Osada oddalona od miasta Orihuela o 35-40 km, znana przede wszystkim z wysokiego odsetku obcokrajowców, którzy przyjeżdżają tu jako rezydenci kupując sobie drugi dom. Cały obszar charakteryzuje się złożonym układem kilku urbanizacji i ośrodków miejskich, których populacja jest bardzo zróżnicowana w zależności od pory roku.

Pilar de la Horadada

Jest to nadmorskie miasteczko na południowym krańcu prowincji Alicante gdzie nowoczesne, nadmorskie osiedla znajdują się w pobliżu plaż Torre de la Horadada, Mil Palmeras i El Mojon.