Co?

Hiszpania, nazywana również Królestwem Hiszpanii, jest krajem europejskim, którego formą rządów jest monarchia parlamentarna. Głową państwa jest król, obecnie Filip VI, który kontroluje funkcjonowanie instytucji państwowych i reprezentuje kraj na arenie międzynarodowej, a także symbolizuje jedność narodu. Stolica Hiszpanii znajduje się w Madrycie a jej terytorium jest podzielone na 17 wspólnot autonomicznych składających się z 50 prowincji i 2 autonomicznych miast.

Gdzie?

Hiszpania znajduje się w Europie południowo–zachodniej i północnej Afryce. W Europie zajmuje większość Półwyspu Iberyjskiego i wyspy Baleary na Morzu Śródziemnym; w Afryce natomiast miasta Ceuta i Melilla oraz Wyspy Kanaryjskie na Atlantyku. Kraj ma powierzchnię około 500 000 km2 i jest czwartym co do wielkości państwem na kontynencie.

Jak?

Hiszpania jest członkiem Unii Europejskiej od 1986 r. Ponadto wchodzi w skład takich organizacji międzynarodowych, jak ONZ, NATO, OECD, Iberoamerykańska Organizacja Narodów i wiele innych. Produkt krajowy brutto umieszcza hiszpańską gospodarkę na 13 pozycji na świecie. Hiszpania jest głównie potęgą turystyczną, ponieważ jest drugim, najczęściej odwiedzanym krajem na świecie, z ponad 80 milionami turystów rocznie.

Dlaczego?

Klimat

Hiszpania ma bardzo zróżnicowany klimat na całym swoim terytorium. Południowe i śródziemnomorskie wybrzeża mają klimat śródziemnomorski o łagodnych temperaturach, obfitych opadach prawie przez cały rok, z wyjątkiem lata. W głębi lądu klimat jest bardziej ekstremalny, ponieważ jest to klimat kontynentalny z niskimi temperaturami w zimie, wysokimi latem i nieregularnymi opadami deszczu. Zachodnie rubieże mają klimat oceaniczny, charakteryzujący się obfitością opadów w ciągu całego roku, zwłaszcza zimą oraz dość niskimi temperaturami. Na Wyspach Kanaryjskich panuje klimat subtropikalny z ciepłymi temperaturami przez cały rok i niewielkimi opadami deszczu.

Plaże

Piaszczyste plaże otoczone wysokimi klifami, często ukryte w malowniczych zatoczkach są typową częścią hiszpańskiego wybrzeża. Fale delikatnie przemywają brzeg morza, ciepłe i czyste, błyszczą tysiącami kolorów od granatowego do turkusowego zachęcają do długich kąpieli, relaksu i odpoczynku. Na leżaku pod parasolem pod nadzorem ratownika na jednej z plaż miejskich lub w otoczeniu przyrody w odosobnionej, ustronnej zatoce, każdy znajdzie idealne miejsce wzdłuż prawie 5000 km hiszpańskiego wybrzeża , jednego z najdłuższych na naszym kontynencie.

Morze

Ciepłe wody Morza Śródziemnego ogólnie spokojne, przyciągają tysiące żeglarzy i motorowodniaków. Liczne i gęsto rozproszone porty z doskonałymi usługami, malowniczymi zatokami oraz duże i małe wyspy ułatwiają planowanie wymarzonego rejsu. Liczne kluby jachtowe i przystanie oferują nieograniczone możliwości uprawiania windsurfingu, żeglarstwa, nurkowania lub kajakarstwa. Dla miłośników nurkowania morze oferuje liczne wraki starożytnych statków, podwodne jaskinie i ciekawą florę i faunę. Oczywiście rybacy znajdą również wiele okazji do aktywnego spędzania czasu.

Góry

Ukształtowanie powierzchni Hiszpanii charakteryzuje się znaczną górzystoscią; ze średnią wysokością 650 metrów nad poziomem morza jest jednym z najbardziej górzystych krajów w Europie. Centralną część kraju zajmuje wielki płaskowyż zwany la meseta, który zajmuje większość powierzchni kraju. Poza nim znajdują się rozległe równiny rzek Gwadalkiwir i Ebro, a głównymi systemami górskimi są: Pireneje, System Iberyjski, Góry Kantabryjskie, Góry Leónu, System Centralny i Kordyliery Betyckie.

Ludność

Ludność Hiszpanii liczy sobie prawie 47 000 000 mieszkańców. Około 10% ludności to cudzoziemcy, z czego obywatele Unii Europejskiej stanowią 40%. Najgęściej zaludnione obszary koncentrują się na wybrzeżu, w dolinie Guadalquivir i obszarze metropolitalnym Madrytu, podczas gdy reszta kraju jest dość słabo zaludniona. Otwartość i życzliwość hiszpanów zachęca cudzoziemców do osiedlania się tu na stałe.

Język

Oficjalnym językiem jest castylijski, który jest drugim najczęściej używanym językiem ojczystym na świecie zaraz po mandaryńskim. Ponadto w Hiszpanii mówi się innymi językami, które mogą być oficjalne w poszczególnych regionach, takich jak kataloński, baskijski lub galicyjski. Klimat, środowisko, kultura, tradycja i możliwości cieszenia się ogromnym dziedzictwem przyrodniczym i historycznym zachęcają każdego roku tysiące obcokrajowców do przyjazdu do Hiszpanii w celu nauki języka.

Ekonomia

Hiszpańska gospodarka jest jedną z najbardziej otwartych w strefie euro i jedną z gospodarek o największej internacjonalizacji swoich produktów i usług finansowych. Tradycyjnie Hiszpania była krajem rolniczym i nadal jest jednym z największych producentów produktów rolnych w Europie Zachodniej ale od połowy lat 50 szybko następowało uprzemysłowienie kraju i wkrótce przemysł osiągnął większą wagę niż rolnictwo w gospodarce kraju. Obecnie turystyka jest jednym z głównych filarów hiszpańskiej gospodarki.

Waluta

W Hiszpanii jednostką monetarną jest euro już od prawie 20 lat, co gwarantuje stabilność gospodarczą kraju na rynku europejskim. Kraj ma potężny system bankowy, z dużą liczbą banków komercyjnych i kas oszczędnościowych z których dwa należą do czterdziestki najlepszych na świecie: Santander i BBVA.

Transport

Hiszpania ma 51 portów lotniczych zlokalizowanych w różnych regionach, z których 33 to lotniska międzynarodowe, w których działa ponad 250 linii lotniczych, z których najważniejszym jest lotnisko Adolfo Suárez MadrytBarajas. Hiszpański system kolei jest głównie promieniowy z centrum w Madrycie, ale miasto Barcelona umożliwia kolejowe połączenie Hiszpanii z resztą kontynentu. Główne hiszpańskie miasta są połączone szybkimi kolejami AVE. Hiszpańska sieć drogowa składa się z około 370 000 km. Sieć ta obejmuje drogi płatne, bezpłatne autostrady, drogi dwujezdniowe i drogi konwencjonalne. Z uwagi na swe położenie kraj ten ma liczne połączenia morskie z ponad 53 portami międzynarodowymi na wybrzeżu Atlantyku i Morza Śródziemnego.

Gastronomia

Szeroka gama produktów i dań, zarówno tradycyjnych, jak i nowatorskich nadaje specyficzny urok gastronomi kraju słynącego z win wysokiej jakości. Hiszpania kojarzy się z dietą śródziemnomorską, warzywami, owocami, wykwintnością, dobrą kuchnią, tradycją, nowatorstwem i profesjonalizmem w sferze kulinarnej. To znacznie więcej niż ryż i paella, która jest rozpowszechniona w całym kraju, kuchnia hiszpańska ma wiele potraw opartych na warzywach, pysznych mięsach i owocach morza. O wspaniałości tutejszej gastronomii świadczą gwiazdy Michelin, które wiszą na licznych barach i restauracjach.

Tapas

Tapas w Hiszpanii jest zasadniczo przystawką serwowaną w większości barów lub restauracji towarzyszących napojom. W całym kraju warto iść na tapas lub pikotear, co stanowi znak hiszpańskiej tożsamości. Słowo „tapa” pochodzi ze starego zwyczaju przykrywania kieliszków i szklanek kawałkiem chleba lub szynki, aby zapobiec wtargnięciu do napoju much. Różnorodność tapas jest ogromna i zależy w dużej mierze od regionu kulinarnego, w którym znajduje się restauracja. Firmy turystyczne oferują na swoich trasach degustację drinka z dołączoną tapa, jako coś typowego dla danego miejsca.

Wino

Hiszpania ma mniej więcej milion hektarów winnic i wielu producentów wina, dużych i małych. Rodzime odmiany hiszpańskich winogron są bardzo liczne ale zdecydowanie wyróżniają się są Tempranillo, Monastrel, Grenacha i Albarinio. Niektóre z najbardziej znanych regionów winiarskich znajdują się w La Rioja, Ribera del Duero, Rías Baixas, Jerez lub Priorato. Wino, obok oliwy z oliwek i szynki serrano są tradycyjnymi elementami cultury tego pięknego kraju.

Święta

Hiszpanie uwielbiają się bawić i chętnie celebrują różnorodne święta w ciągu całego roku. Można wyróżnić 10 świąt narodowych, 2 wspólnot autonomicznych i 2 lokalne, które dają w sumie możliwość obchodzenia 14 świąt rocznie. Publiczne uroczystości, które się najbardziej wyróżniają to te związane z Wielkim Tygodniem i Karnawałem. Wielki Tydzień w Hiszpanii obchodzony jest w formie procesji prowadzonych ulicami miast i organizowanych przez bractwa lub wspólnoty. Bracia braterstwa uczestniczący w procesji zwykle ubierają się w tuniki i stożkowe czapki wyłożone materiałem, który służy jako maska. Niektóre uroczystości w określonych miejscowościach są uznane jako elementy o specjalnej wartości turystycznej o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Popularnością cieszą się także święta Maurów i Chrześcijan, Kartagińczyków i Rzymian, Ognisk Świętego Jana, Święty Fermin w Pamplona, parada Trzech Króli lub Sevillanas.

Kultura

Hiszpania jest ekspertem w pokazywaniu swojej historii, sztuki, festiwali, dziedzictwa jako wielkiej wartości swojej kultury. Również stanowi otwarte wrota do poznania historii regionu oznaczonego przez wiele kultur, od prehistorii, przez pozostałości malowideł naskalnych, do świata iberyjskiego czy cywilizacji rzymskiej, oraz obiektów świadczących o niepodważalnym arabskim dziedzictwie. Imponująca ilość zamków i fortec, z których większość jest zadeklarowana jako Obiekty Dziedzictwa Kulturowego na poziomie międzynarodowym. Oferta muzeów, galerii i koncertów jest również ogromna.

Walki byków

W Hiszpanii zachowano tradycję różnych pokazów walk byków, atrakcje takie jak przeganianie byków lub walki z nimi są niezawodnie znakami rozpoznawczymi wielu popularnych świąt. W prawie każdym mieście jest arena do walk byków. W związku z tym w tym kraju nieuniknione są kontrowersje i dyskusje między zwolennikami i przeciwnikami corrid; niektórzy uważają to za tradycję narodową a inni za znęcanie się nad zwierzętami.

Sport

Sport w Hiszpanii jest zdominowany głównie przez piłkę nożną dzięki wysokiemu poziomowi gry zawodników oraz nowoczesnym stadionom. Tenis jest również bardzo popularny (dzięki Rafa Nadal) i kolarstwo (Alejandro Valverde). Ponadto kraj jest główną atrakcją turystyczną ze względu na gęstą sieć obiektów sportowych do uprawiania takich sportów jak żeglarstwo, golf czy narciarstwo.

Golf

Jest to sport o szkockim pochodzeniu wymagający precyzji, którego celem jest wprowadzenie piłki do dołków, które są rozmieszczone w polu przy wykonaniu najmniejszej liczby uderzeń, przy użyciu różnych kijów. W Las Palmas de Gran Canaria w 1891 roku zostało zbudowane pierwsze pole golfowe w Hiszpanii dzięki angielskiej imigracji. Obecnie istnieje ponad 400 pól golfowych, zlokalizowanych głównie w Andaluzji, Castilla León i Walencji, a liczba miłośników tego sportu sukcesywnie rośnie z roku na rok. Pola golfowe rozciągające się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego stały się kluczową ofertą międzynarodową przyciągającą miłośników tego sportu. Nie tylko dla jakości trawy ale przede wszystkim ze względu na usługi, które otaczają każdy z ośrodków, zarówno w sferze zamieszkania i gastronomi jak i w uzupełniającej ofercie wypoczynku i relaksu, miejsca te zachęcają zagranicznych turystów.

Kolarstwo

Dzięki dobremu klimatowi na prawie całym terytorium kraju przez prawie cały rok można uprawiać ten sport. Szeroka gama tras podzielonych na trzy grupy: kolarstwo szosowe, kolarstwo górskie i dla wszystkich odbiorców zachęca coraz więcej osób do zakupu roweru. Rower w każdym względzie jest idealnym pojazdem aby dostać się do serca kraju. Mityczne przełęcze, niekończące się szlaki i infrastruktura rowerowa w ciągłym procesie doskonalenia tworzą najlepszą ofertę, jaką rowerzyści mogą znaleźć, gdy odwiedzają tę ziemię.

Relaks i zdrowie

W ostatnich latach wiele hoteli i innych ośrodków wypoczynkowych dodaje do swojej oferty wypoczynku możliwość opieki nad ciałem. Otworzona została nowa tendencja wśród przybywających turystów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, którzy szukają nie tylko plaży, przyrody i wypoczynku, ale także zasłużonego relaksu w walce ze stresem i rutyną. Nowoczesne uzdrowiska i hotele spa są rozrzucone po całym kraju.